Kongres USA oświadcza, że przegrywa wojnę medialną z Rosją

.

Oto następny przykład wzrastającej świadomości ludzi, którzy nie polegają już tylko na mediach amerykańskiej korporacji – kr

.

15 kwietnia 2015

Sfrustrowany rosnącą popularnością międzynarodowych mediów, takich jak RT [Russia Time] i Sputnik, Kongres Stanów Zjednoczonych trzymał te dwa na długiej liście audytów, próbując ustalić dlaczego coraz więcej Amerykanów i ludzi na świecie korzysta z alternatywnych źródeł informacji i porzuca media głównego nurtu.

Jednakże, Kongres nie byłby Kongresem bez rozsiewania strachu, dodając poczucia nagłości i ważności do tego tematu.  Dlatego przesłuchanie zorganizowane przez Komisję Spraw Zagranicznych była zatytułowane „Konfrontowanie Zbrojenia Informacji przez Rosję”.  Słuchając zaproszonych mówców którzy zeznawali na przesłuchaniu, ktoś mógł rzeczywiście mieć wrażenie, że rozmawiają o akcjach bojowych lub grach wojennych bardziej niż programowaniu poprzez telewizję i radio.

„W czasie Rosyjskiej inwazji na Krym zeszłego roku, większość światowych dziennikarzy wydawała się być zmieszana” – Peter Pomerantsev, starszy członek z Instytutu Legatum, powiedział podczas otwarcia przed komitetem. „Rosja rozpoczęła wojnę informacyjną przeciw Zachodowi – i my przegrywamy”.

Nie jest zaskoczeniem, że pan Pomerantsev zapomniał wspomnieć, że absolutna większość ludności krymskiej głosowała w referendum za ponownym przyłączeniem do Rosji, której ten półwysep był częścią od setek lat.  Ale taka stronniczość dominowała w czasie całego przesłuchania, do tego stopnia, że jeden z członków komitetu, republikanin, Dana Rohrabacher, okazał swoje zaskoczenie mówiąc, że chciałby mieć świadków którzy by zaprezentowali inną opinię dla „zrównoważenia tej sprawy, w sposób w który mogłaby porównać nasz system [wiadomości Stanów Zjednoczonych] z Rosyjskim systemem [wiadomości] by dowiedzieć się, gdzie leży prawda”.

Ironicznie jednak, przesłuchanie skierowane na krytykowaniu stronniczości mediów nie wykazało różniących się zdań od zaproszonych mówców.  Inny zaproszony „ekspert” by zdemaskować powody za rosnącą popularnością alternatywnych mediów była poprzednia pracowniczka RT – Liz Wahl, który zdobyła rozgłos po rezygnacji z pojawiania się na antenie, po miesiącach przygotowań.  To posuniecie zostało zdenucjowane przez organizacje medialne jako „nic więcej niż samo-promujący się wyczyn”.  Wedlug pani Wahl, RT nie jest tradycyjną siecią, ale raczej „kultem” promującym teorie konspiracyjne które programują umysły głównie jego młodych widzów.

„Mamy do czynienia z organizacją, która nie gra według zasad” – powiedziała Wahl.

Więc stawia to pytanie, dlaczego RT i inni stają się tak popularni.  Stany Zjednoczone znacznie przeganiają Rosję w ich zagranicznych transmisjach.  Głos Ameryki i Radio Wolna Europa/Wolne Radio były nadawane w Rosji przez dekady.  Mimo to, według zeznania Helle Dale, Starszego Członka Publicznej Dyplomacji w Fundacji Dziedzictwa, media fundowane przez rząd Stanów Zjednoczonych nie mają żadnego wpływu na rosyjską audiencję: Witryna Wolnej Ameryki jest na 3.828 miejscu w rankingu w Rosji, natomiast RT jest na 61 miejscu.

„Obecność i reputacja [Radia Wolna Europa/Wolnego Radia] w Rosji, należy o tym wspomnieć, dostała lanie w 2012 r…” przyznał Dale, poprzez złe zarządzanie i utratę wielu wykwalifikowanych dziennikarzy.  Dodał również, że RT „kwitnie” pomimo jej „niewyszukanej audiencji”.

„Niewyszukana publiczność”, która jest przyciągana poprzez tematy, poglądy i opinie, których nie mogą znaleźć w kanałach głównego nurtu – wszyscy mówcy muszą to przyznać.  Ale zamiast sugerować zmianę w sposobie jaki tradycyjne sieci informacji przedstawiają informacje, zajęli się oczernianiem strasznej rosyjskiej machiny propagandowej za stawanie się coraz bardziej popularną.

Pomimo ostrej krytyki dyrektorów Komitetu Transmisji, który zarządza fundowanymi przez Stany Zjednoczone ujściami informacji w językach obcych, cel przesłuchania był całkiem oczywisty. Wcześniej tego roku Komitet zażądał dodatkowych $15.4 milionów by rozszerzyć programowanie rosyjskojęzycznej zawartości mediów społecznościowych.  By usprawiedliwić ten rachunek, ktoś musiał zaprezentować alternatywny punkt widzenia jako coś nie mniej złowrogiego niż sprawa bezpieczeństwa narodowego. To zawsze pomaga zebrać pieniądze podatników dla sprawy.  Dla porównania, połączone komunikacje Komitetu i starania przeciwko samo-ustanowionemu Islamskiemu Stanowi kosztowało tylko $6.1 miliona.

 .
Przetłumaczył  black butterflies
 .
 
Sputnik po polsku:         http://pl.sputniknews.com/
Sputnik po angielsku:    http://sputniknews.com/
RT [Russia Time – Czas Rosji]   http://rt.com/

PRAWA AUTORSKIE Copyright (C) by Krystal Freeman 2010. Do wszystkich przeze mnie przetłumaczonych tekstów na tym blogu, chyba, że zaznaczono inaczej. Rozpowszechnianie moich tekstów jest dozwolone i mile widziane pod warunkiem podania linku do oryginalnego tekstu na moim blogu i bez zmian tekstu.
%d blogerów lubi to: