10 strategii manipulacji

.

Oto, oparta o pracę amerykańskiego lingwisty Noama Chomskiego, lista „10 strategii manipulacji” przez establishment.

.

.

.

1 – ODWRÓĆ UWAGĘ

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

2 – STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3 – STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980. i 1990.: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4 – ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5 – MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).

6 – SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7 – UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

8 – UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9 – ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

Autor: Noam Chomsky
Źródło oryginalne: Découvrez l’Alchimiste en Vous
Tłumaczenie i źródło polskie: Autonom

 

http://mariamuir.com/2011/12/10/noam-chomskys-10-strategies-of-manipulation-by-the-media/

16 Komentarzy (+add yours?)

 1. chinka
  Lu 05, 2012 @ 22:08:39

  Jestem po ogromnym wrażeniem !!!!! po lekturze tych stron. Od jakiegoś czasu czerpię wiedzę ze stron internetowych o podobnej tematyce ale TA strona jest bezkonkurencyjna !!! Jest cudna !!! Dziękuję , że jesteście !!

  Witaj Chinko 🙂 i dzięki za Twoje słowa! – K

 2. filmyprawdy
  Lu 05, 2012 @ 00:02:24

  „Wszystko to czego nie mówią Ci , którym opłacasz abonament”

  https://filmyprawdy.wordpress.com/

 3. gabriel
  Lu 03, 2012 @ 11:34:10

  Witajcie!
  Od 9.02 otwierany jest Portal Galaktyczny, przez który będą „schodziły” Energie Świadomości Chrystusowej (Energie Miłości Bezwarunkowej). Energie te, będą pomagały usuwać zaciemnienia energetyczne w aurach Istot. Oczywiście tylko u tych, którzy wyrażą na to zgodę. Te Istoty, które nie wyrażają zgody na zmiany, będą odczuwały coraz
  gorsze samopoczucie.
  Może miejmy więcej zaufania do naszych Gwiezdnych Braci i Sióstr, bo takie lęki !!! znacznie opóźniają bezpośredni kontakt. Miejmy więcej zaufania do własnych wyborów i do Rodzeństwa Galaktycznego. Wśród Istot L. też są różni – nie oceniajmy, zaczekajmy i bądźmy uważni, i oczekujmy przyszłości bez lęku. Lęk energetycznie jest ciężki i „dobrym” pokarmem dla niektórych Braci.
  Wszyscy jesteśmy Jednością i pochodzimy od Jedynego. Wszyscy.
  Pozdrawiam Światła Moich Braci i Sióstr.

 4. VEGETA
  Lu 03, 2012 @ 09:48:22

  Jeśli jest się tym połączonym już w pewnym stopniu ze Źródłem, to powyższe metody manipulacji nie robią żadnego wrażenia. Nie wiem jak Wy, ale ja tak mam i prędzej to ja ośmieszyłbym takiego delikwenta zwłaszcza, że w porywach moje poczucie humoru jest wyjątkowo zabójcze hehe:)

  • Michael
   Lu 03, 2012 @ 12:37:04

   Witaj,
   niezależnie od tego, jak wysoko oceniamy nasze połączenie ze ŹRÓDŁEM, należy zachować najwyższą uważność. Lekceważenie przeciwnika jest błędem kardynalnym – wzmacniamy go i prowokujemy (wręcz zmuszamy) do ataku. Okazując przeciwnikowi szacunek – wzmacniamy siebie, a nie jego.
   Pozdrawiam – Michael

   • VEGETA
    Lu 04, 2012 @ 00:24:52

    Domyślam się, o co ci chodzi. W moim przypadku nie grozi mi pycha z powodu zlekceważenia przeciwnika. Bardziej chodziło mi o zastosowanie odpowiednich chwytów typu żarty na szybkiego oczywiście w ramach poczucia humoru w granicach kosmicznego opamiętania się (nie chodzi mi o chowanie głowy w piasek tylko zrobić to tak, żeby poczul; się wystarczająco onieśmielony, nie naruszając przy tym jego dumy). Najlepsze jest to, że chodziło mi o konfrontację przy pomocy mównic. Raz mnie coś takiego zalapało, że Tusk to nie pozbierałby się jakbym urzeczywistnił projekcję tegoż oto kabaretu w mojej wyobraźni hahahahahahaha. Na pewno lepiej byłoby zrobić tak niż przeprowadzać jakiekolwiek działania dywersyjne na własną rękę przeciwko takiemu delikwentowi.

 5. anasazi
  Lu 03, 2012 @ 04:33:02

  Witam wszystkich serdecznie,
  chcialam podzielic sie z Wami wywiadami ktore wydaly mi sie bardzo interesujace i zapytac o Wasze opinie. Mysle ze materialy te godne sa naszych przemyslen ?
  Z miloscia – anasazi

  po angielsku
  PROJECT CAMELOT INTERVIEW WITH JAMES (2.6 MB, 62 pages long)
  http://www.wingmakers.com/downloads/Interview_James_PC.pdf

  po polsku
  Wywiad Projektu Camelot z Jamesem ( prosze wejsc na strone, i gdzies w polowie strony bedzie ten wywiad – PDF 3.0 MB )
  http://wingmakers.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=127&Itemid=415

  polecam rowniez po polsku
  Wywiad Conscious Media Network z Jamesem ze strony:
  http://wingmakers.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=127&Itemid=415

 6. anna
  Lu 02, 2012 @ 23:58:37

  kiedy osiagnelam pewien wiek zaczelam samodzielnie myslec.. duzo rzeczy mi sie nie podobalo i nie podoba.. zawsze czulam sie inna niz cala reszta ktora spi w swych skorupkach i boi sie wychylic przed szereg…czulam manipulacje w szkole pracy..mediach poszukiwalam prawdy sama na wlasna reke siegalam po nia do ksiazek rozmow z innymi a kiedy powstal internet znalazlam duzo podobnych ludzi..bardzo mnie cieszy ze jest nas tak wiele.. pozdraiwam Was w wielkiej miłości:) i dziekuje za te przekazy.

 7. Sabrina
  Lu 02, 2012 @ 23:27:17

 8. Patriota
  Lu 02, 2012 @ 20:55:27

  No zobaczcie jak nami manipulują niegodziwcy!!! A to dopiero wierzchołek góry lodowej jak nas w balona robią!! Ale my się nie damy się tym draniom prawda???! Jesteśmy odważni i kochamy swój kraj tak??? Więc do boju Polsko i pogońmy manipulatorów na cztery wiatry!!!!!

  • Michael
   Lu 03, 2012 @ 09:55:46

   Brawo, Patrioto!
   Zanim jednak wybiegniesz na ulice z kijem od szczotki, przeczytaj, proszę, uważnie „10 strategii…”, ze szczególnym uwzględnieniem pp. 1. i 6.
   Pozdrawiam Cię w Miłości – Michael

 9. Cahetel
  Lu 02, 2012 @ 20:51:50

  Kochani ! Droga Krystal, Droga Bellisso-o-Beliszo !

  Sądzę, że to interesujący i ważny przekaz jaki dziś pojawił się na stronie Lightworkers, dlatego go zamieszczam.
  Nie dajmy się, nie odwracajmy uwagi od istotnych dla Nas wszystkich Chwil ! One są TERAZ . Ciemni są mistrzami od odwracania naszej uwagi i zaciemniania świadomości ogółu. To trudny moment ale nie jesteśmy w tym sami.
  Pozdrowienia z Serca

  Witam Was wszystkich Kochani i każdego z osobna !
  Boska Wola, Wola Stwórcy rozbłyśnie na waszej planecie ! Wasza Gwiezdna Rodzina nareszcie otrzymała Pozwolenie na ujawnienie się Wam na Ziemi ! Dosłownie za chwilę, już naprawdę niedługo, wolna energia będzie dostępna dla Was wszystkich, już niebawem będziecie cieszyć się pełnią jej bogactwa, dosłownie wszyscy !. Baterie przejdą do przeszłości, wasze telefony, laptopy, konsole gier, wszystko to razem zostanie zastąpione inną techniką, alternatywną technologią wolnej energii. Ekosystemy na waszej planecie zostaną ponownie przywrócone do pierwotnej nieskazitelności. A Teraz coś na temat piątego wymiaru.
  Dla tych którzy są gotowi, pojawią się portale którymi będzie można „przejść” do 5 Wymiaru i innych jego poziomów. To bardzo ważne Kochani, abyście trwali w waszych przekonaniach, Wierze Waszych Serc ! Czekaliśmy na to przyzwolenie od Was i teraz nadszedł czas aby się ujawnić w pełni. Zmiany były subtelne ale pewne. To będzie czas wzajemnego poznania.
  Sprawimy, że każdy z Was pozna Nas, Kochani. Nadszedł czas by wejść w nowy wiek razem z siostrami i braćmi z gwiazd.
  Błogosławieństwa dla Wszystkich, dla Ciebie, dla Wszystkich Świętych Twórców.
  SaLuSa

  Channeler:
  Jacob Mayes
  Ze strony lightworkers.org

  • emin
   Lu 02, 2012 @ 23:04:47

   Witam,
   Zaciekawił mnie ten fragment: „Dla tych, którzy są gotowi, będą „porty”, których będzie można użyć, by dostać się do 5. wymiaru, a także na inne poziomy.”
   Cały czas uważałem, że każdy kto będzie gotowy do przejścia w 5 wymiar to po prostu przejdzie, tak jak Dajamanti i nie będą potrzebne do tego żadne porty.
   Jaką gwarancję będą mieć ludzie chcący skorzystać z takich portów, że nie wylądują na jakiejś planecie 3D w systemie Oriona jako niewolnik?
   Wydaje mi się to bardzo podejrzane. Musimy być bardzo uważni na to co będzie się działo i utrzymywać świadomość na najwyższych wibracjach, aby nie dać się zmanipulować i podążyć drogą do Światła.
   Pozdrawiam z Miłością

   • anasazi
    Lu 03, 2012 @ 02:52:09

    Witam emin,
    po przeczytaniu tego przekazu mialam dokladnie takie same odczucia jak Ty, wydalo mi sie to bardzo!!! podejrzane, musimy byc bardzo ostrozni w ocenie wszystkich wydarzen i przekazow. „Manipulatorzy/ciemni” tez sa bardzo inteligentni, przebiegli i sprytni.
    Pozdrawiam serdecznie.

   • zwiadowca
    Lu 03, 2012 @ 11:28:10

    Też mam takie odczucia,musimy być uważni.

   • zrozumienie
    Lu 03, 2012 @ 12:29:05

    Sluszna uwaga kochany 😀

PRAWA AUTORSKIE Copyright (C) by Krystal Freeman 2010. Do wszystkich przeze mnie przetłumaczonych tekstów na tym blogu, chyba, że zaznaczono inaczej. Rozpowszechnianie moich tekstów jest dozwolone i mile widziane pod warunkiem podania linku do oryginalnego tekstu na moim blogu i bez zmian tekstu.
%d blogerów lubi to: