10 sposobów na manipulację społeczeństwem

Oto, oparta o pracę amerykańskiego lingwisty Noama Chomskiego, lista „10 strategii manipulacji” przez establishment.

.

.

.

1 – ODWRÓĆ UWAGĘ

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

2 – STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3 – STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980. i 1990.: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4 – ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5 – MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).

6 – SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7 – UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

8 – UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9 – ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

Autor: Noam Chomsky
Źródło oryginalne: Découvrez l’Alchimiste en Vous
Tłumaczenie i źródło polskie: Autonom

12 Komentarzy (+add yours?)

 1. Ziemianin
  Czer 07, 2011 @ 17:33:25

  Wychowanka Illuminati opisuje organizacje – przeniesione na stronę główną — K

 2. Ziemianin
  Czer 07, 2011 @ 09:33:36

  Wschodnia bajka
  http://astromaria.wordpress.com/wschodnia-bajka/
  ——————–
  Po pierwsze, trzeba zdać sobie sprawę, że sen, w którym żyje człowiek, nie jest snem normalnym, lecz hipnotycznym. Człowiek jest zahipnotyzowany i ten hipnotyczny stan nieustannie jest w nim podtrzymywany i wzmacniany. Można by pomyśleć, że istnieją siły, dla których utrzymywanie człowieka w stanie hipnotycznym i uniemożliwianie zobaczenia prawdy oraz zrozumienia własnego położenia, jest pożyteczne i korzystne.
  ———————————–
  Jest taka wschodnia bajka, która mówi o bardzo bogatym czarodzieju, który posiadał olbrzymie stado owiec. Ale jednocześnie czarodziej był bardzo skąpy. Nie chciał zatrudnić pasterzy ani wybudować płotu wkoło pastwiska, na którym pasły się owce. Z tego powodu owce często gubiły się w lesie, wpadały w parowy, a nade wszystko uciekały, ponieważ wiedziały, że czarodziej chce ich mięsa i skóry, a to im się nie podobało.

  Czarodziej znalazł w końcu na to lekarstwo. Zahipnotyzował owce i zasugerował im, co następuje: po pierwsze, że są nieśmiertelne, że obdzierając je ze skóry nie czyni się im żadnej krzywdy, a przeciwnie, że jest to dla nich dobre, a nawet przyjemne; po drugie, czarodziej zasugerował im, że jest dobrym pasterzem, który tak bardzo kocha swoje stado, że jest gotów dla niego zrobić wszystko na świecie; i po trzecie, zasugerował im, że jeśli cokolwiek miałoby się im przydarzyć, to nie przydarzy się to teraz, a w każdym razie nie tego dnia, a zatem nie potrzebują o tym myśleć. Następnie czarodziej zasugerował swoim owcom, że wcale nie są owcami; niektórym z nich zasugerował, że są lwami, innym, że orłami, innym, że są ludźmi, a jeszcze innym, że czarodziejami.

  Na tym skończyły się wszystkie jego troski i zmartwienia dotyczące owiec. Owce nigdy już nie uciekały, ale spokojnie oczekiwały chwili, kiedy czarodziej obedrze je z mięsa i skór.

  Opowiadanie to bardzo dobrze ilustruje sytuację człowieka.
  😀

 3. ramzes
  Czer 07, 2011 @ 03:30:48

  Kochani – jako psycholog z wykształcenia zgadzam się całkowicie z tym, co tu jest napisane …
  Powiem więcej – te 10 sposobów, to są tylko ogólne założenia bez wdawania się w szczegóły.
  ArO dzięki za link – sporo uzupełnia :)))
  Piotrze – oczywiście miłość jest najważniejsza , ale …
  Dopiero w połączeniu ze ŚWIADOMOŚCIĄ osiągamy jej pełnię …
  Pamiętajcie jedno – żeby nie poddać się manipulacji, trzeba przede wszystkim być ŚWIADOMYM !!! a co za tym idzie PRZEBUDZONYM…
  Istnieje co prawda część ludzi , która w sposób naturalny jest odporna na techniki manipulacyjne, ale jest to znikomy procent…
  Aha i jeszcze jedno – na studiach faktycznie nie uczą najważniejszych rzeczy z tej dziedziny (ArO jeszcze raz dzięki za link).

  Pozdrawiam Wszystkich Światłem

  • Ziemianin
   Czer 07, 2011 @ 09:02:34

   Masz całkowitą rację ramzes …

   Miłość jest najważniejsza , ale … jak powiadasz połączona ze ŚWIADOMOŚCIĄ ! Święta prawda. Jakże ktoś może obronić się przed manipulacją jeśli nie jest jej świadomy ?… Wiele złych doświadczeń można uniknąć, ale trzeba najpierw być świadomym czyhających, niebezpiecznych pułapek.

   Serdecznie pozdrawiam 🙂

 4. Ktoś
  Czer 07, 2011 @ 03:12:32

  Ciekawa koncepcja:

 5. ArO
  Czer 07, 2011 @ 01:35:04

 6. Oualander
  Czer 06, 2011 @ 12:03:04

  Kochani rozsiewajmy miłość, radość i same ciepłe uczucia w naszym otoczeniu, świećmy jaśniej niż słońce, wtedy z naszego pozytywnego nastawienia i radości życia wyrosną wspaniałe plony.
  Posyłam wam wszystkim, miłość, spokój, wszechogarniające poczucie jedności i szczęścia.
  Piotr 🙂

 7. Karmel
  Czer 06, 2011 @ 11:29:47

  Hehe jakbym o naszym polskim TV czytał.

 8. Ziemianin
  Czer 06, 2011 @ 09:22:54

  Przydało by się to rozpowszechnić na wszystkich blogach w internecie, chociaż dla nas zainteresowanych tymi tematami to nie tajemnica, ale dobrze by było uświadamiać kogo tylko się da, bo chociaż to prawda oczywista, to dla wielu obraza autorytetów i zwierzchników państwa. Oglądaczy i słuchaczy tych klakierów w TV jest jeszcze sporo. Dla nich to święte tabernakulum, wierzą we wszystkie te brednie jakimi ich karmią, ale wystarczyłoby żeby chociaż to przeczytali bez wiary, to zawsze będzie nadzieja że prędzej czy później zakiełkuje w ich umysłach myśl, że są prowadzeni na smyczy i na rzeź.

PRAWA AUTORSKIE Copyright (C) by Krystal Freeman 2010. Do wszystkich przeze mnie przetłumaczonych tekstów na tym blogu, chyba, że zaznaczono inaczej. Rozpowszechnianie moich tekstów jest dozwolone i mile widziane pod warunkiem podania linku do oryginalnego tekstu na moim blogu i bez zmian tekstu.
%d blogerów lubi to: